Jak zbudować i połączyć ogniwa fotowoltaiczne

Fotowoltaika to nasza nieodległa przyszłość energetyczna. Już buduje się duże panele fotowoltaiczne służące do pozyskiwania prądu elektrycznego, na jaki za pomocą odpowiedniej instalacji przetwarzane są promienie słoneczne. Panele zbudowane są z ogniw a te z kolei składają się z bardzo cienkich płytek krzemowych.

To właśnie one odgrywają tutaj istotną rolę, ponieważ w miejscach połączeń tych płytek tworzą się ładunki elektryczne odprowadzane do akumulatorów. Odprowadza się je poprzez specjalne powłoki metalowe zamocowane od spodu i kratę zaumieszczoną na wierzchu panelu.

Działanie ogniw fotowoltaicznych jest zupełnie inne niż to z jakim mamy do czynienia w przypadku kolektorów słonecznych. One nie służą do podgrzewania wody i ogrzewania pomieszczeń, ale do przetwarzania promieni słońca w 100% energię elektryczną, a tą można już dowolnie spożytkować, zgromadziwszy ją wcześniej. W przypadku ogniw fotowoltaicznych również możliwy jest samodzielny montaż. Jednak jeśli panele mają być duże i wymagają ustawienia ich na specjalnym stojaku tuż nad powierzchnią dachu najlepiej zlecić to fachowcom.

Moduły fotowoltaiczne składające się z ogniw muszą być właściwie chronione przed wpływem takich czynników jak wilgoć, korozja, deszcz, zanieczyszczenie itp. W tym celu wykonuje się specjalną szczelną obudowę. Ich obsługa nie nastręcza większych trudności a ponadto są one w pełni bezpieczne tak dla ludzi jak i środowiska.

Inwestowanie w odnawialną energię słońca, jako możliwość pozyskiwania prądu elektrycznego to korzystna praktyka, jaka powinna być rozwijana na szeroką skalę, jednak wciąż jeszcze jest mało dotowana w Polsce. A trzeba zauważyć, że ceny ogniw fotowoltaicznych spadają, wraz ze wzrostem zainteresowaniem nimi a one same stają się coraz bardziej wydajne.

Ogniwa fotowoltaiczne współpracują z instalacją specjalnie do tego przystosowaną. W jej skład wchodzi inwerter, przetwarzający także prąd stały na przemienny. Daje to możliwość wykorzystania od razu wytworzonej energii a jeśli chcemy ją pożytkować w późniejszym czasie konieczne są baterie akumulatorów magazynujące prąd. Baterie te posiadają specjalne zabezpieczenie zapobiegające przeładowaniu jak również rozładowaniu. Jest to tak zwany regulator ładowania. Prądem pozyskanym z ogniw fotowoltaicznych zasilać można lampy LED i urządzenia domowego użytku.