Jak zrobić kolektor z puszek

Pomysłowość i inwencja twórcza w każdej dziedzinie życia owocuje nowymi wynalazkami, jakie wcześniej czy później ułatwiają nam życie. Każdy projekt zanim ujrzy światło dzienne jest skrupulatnie obmyślany w zaciszach pracowni, garażach, warsztatach. Owoce amatorskiej pracy bywają imponujące o czym można się przekonać czytając rozmaite artykuły w Internecie jak też wypowiedzi na forach. Często jest to jedyny sposób pokazania owego wynalazku światu. Podobnie rzecz się ma w zakresie pozyskiwania energii słonecznej dla ogrzewania domów.

Z uwagi na fakt, że profesjonalne instalacje są dosyć drogie, choć teraz ich ceny i tak znacznie zmalały, wymyślono kolektor z aluminiowych puszek. Do jego wykonania, tak by mógł on sprawnie zadziałać i wywołać określone skutki potrzeba dosyć dużej ilości puszek.

Jednakże dla własnej satysfakcji można spróbować wykonać go na próbę. Mogłoby się wydawać, że jest to tylko zabawa, ale odpowiednio skonstruowany panel z puszek po piwie lub innych napojach, może posłużyć do ogrzania niewielkiego domku działkowego lub letniskowego.

Jest to najlepszy dowód na to jak jak z surowca wtórnego można wykonać coś zupełnie nie przypominającego jego wcześniejszej formy i zastosowania. Z pewnością trzeba będzie się nieco natrudzić w kwestii samego zdobywania materiału na panele, jednak naprawdę warto spróbować. Dzięki temu można na chwilę stać się konstruktorem użytecznej rzeczy podobnie jak wielcy konstruktorzy zajmujący się budową ogniw fotowoltaicznych.

Poprzez swoje właściwości aluminium bardzo szybko się nagrzewa i dobrze wyłapuje promienie słoneczne. Zanim jednak puszki ułożone zostaną jedna obok drugiej, można pokryć je czarną farbą. Następnie muszą być rozłożone na płaszczyźnie absorbera. Do pracy należy przygotować podstawowe narzędzia jak młotek, wiertarkę oraz kilkaset złotych na dodatkowe materiały. Pierwowzór wykonanego domową metodą kolektora polegał na połączeniu kilkuset puszek aluminiowych w tubę pochłaniającą energię słoneczną.

Tego typu urządzenie powinno być umieszczone na południowej ścianie budynku lub na dachu. Wykonuje się w tym celu dwa otwory, jednym z nich wydostaje się chłodne powietrze z wnętrza budynku, natomiast drugim powraca już nagrzane słońcem powietrze, ogrzewające dane pomieszczenie. W taki sposób łatwo ogrzać niewielkie przestrzenie, które nie mogą być wyposażone w tradycyjne urządzenia grzewcze.