Ogrzewanie domu na baterie słoneczne

Baterie słoneczne, działają dzięki naturalnej energii. Odkąd wiadomo, że można ją łatwo zamienić na ciepło, w pomieszczeniach oraz ciepłą wodę w kranie, dzięki zastosowaniu solarów słonecznych, stało się jasne, że korzystanie z niewyczerpalnego źródła energii jakim jest słońce to oszczędności oraz dbałość o środowisko naturalne.

Zainteresowanie rośnie, zwłaszcza, że formy przekształcania energii słonecznej jak tez urządzenia do tego służące wciąż ewoluują dając większe możliwości i wyższą wydajność.

Jeśli chodzi o ogrzewanie domów bateriami słonecznymi może się ono sprawdzić w wielu warunkach, między innymi dla wykorzystania ogrzewania podłogowego w małych pomieszczeniach: łazienkach, kuchniach czy zamkniętych korytarzach. Baterie służą do wytwarzania prądu elektrycznego, co w praktyce przekłada się na spore oszczędności, zwłaszcza, że energia elektryczna nieustannie drożeje. Dodatkowo, dbamy o środowisko, ponieważ baterie do wytworzenia prądu nie potrzebują spalać węgla jak dzieje się to w dużych elektrowniach.

Są one zbudowane z ogniw fotowoltaicznych, które poprzez zjawisko fotoelektryczne są w stanie produkować energię elektryczną. Z kolei te ogniwa wytwarza się z krzemu jaki jest w tym wypadku podstawowym surowcem. Budowa ogniwa nie jest skomplikowana; to dwie przylegające do siebie niezwykle cienkie płytki krzemowe. W miejscu ich styku powstają ładunki elektryczne wyzwalane przez światło słoneczne. W ten sposób generowany prąd odprowadzany jest przewodzącą metalową powłoką.

Wydajność baterii słonecznych jest duża, jednak dla uzyskania najbardziej optymalnych rezultatów potrzebne są panele o dużej powierzchni złożone z wielu baterii wyposażonych w połączone ze sobą ogniwa. Z kolei żywotność słonecznych baterii jest duża sięga nawet 25 lat i w tym okresie producenci gwarantują największą wydajność. Później spada ona i wynosi 70-80 % mocy jaka wytwarzana jest przez nowe w pełni sprawne baterie.

Dla wykorzystania prądu wytworzonego przez baterie potrzebne są akumulatory by zgromadzić energię elektryczną. Zamontować je natomiast można na dachu lub też na specjalnym stojaku tuż nad jego powierzchnią, jeśli jest zbyt spadzisty. Jeżeli w planach mamy zakup niedużych baterii możliwym będzie samodzielny montaż, wedle załączonej instrukcji. Większe instalacje wymagają fachowego podejścia.