Rodzaje: płaskie, próżniowo-rurowe, skupiające

Wśród kolektorów słonecznych znajdują się rodzaje paneli stosowanych dla różnych budynków zależnie od potrzeb. Zdecydowanie najczęściej wybieranymi przez właścicieli domów jednorodzinnych są kolektory płaskie. Polecane są głównie do pozyskiwania energii słonecznej podgrzewającej wodę. Ich montaż wymaga kilku przeróbek, jednakże z łatwością można dostosować do nich już istniejące w danym budynku urządzenia grzewcze.

W naszym klimacie wykorzystanie kolektorów słonecznych polega zdecydowanie na uzupełnieniu podgrzewanej tradycyjnie wody. Sam system kolektorów będzie niewystarczający zwłaszcza jesienią i zimą kiedy nasłonecznienie jest znacznie mniejsze, natomiast wiosną i latem można spodziewać się nawet 100% uzupełniania zasobów ciepłej wody.

Jeśli natomiast bardziej zależy nam na wspomaganiu ogrzewania domu, znacznie lepszym wyborem okazują się być kolektory próżniowe- nazywane także rurowymi. Choć są droższe pod względem zakupu i montażu niż płaskie, będą wydajniejsze przez cały rok a nie tylko w określonych jego okresach. Ich budowa i zasada działania są podobne jak w każdym innym kolektorze. Tutaj także występuje absorber umieszczony w rurach, gdzie panuje próżnia, co wpływa na zwiększenie wydajności tychże kolektorów, zwłaszcza w naszym polskim klimacie.

Dla zainteresowanych z pewnością będzie to duży atut, ponieważ pozyskiwanie energii cieplnej staje się możliwe również w słoneczne, ale mroźne dni. Jedyną wadą próżniowych kolektorów jest brak obiegu odwróconego, jaki pomagał by w usuwaniu śniegu z paneli, taka możliwość istnieje w przypadku kolektorów płaskich.

Wybór pomiędzy tymi dwoma rodzajami, to kwestia indywidualna, jednak trzeba również zwrócić uwagę, na fakt, że kolektory próżniowe zajmują mniejszą powierzchnię w stosunku do płaskich, jakie miałyby osiągać taką samą wydajność.

Trzecim rozwiązaniem, w kwestii wykorzystania energii słonecznej do ogrzewania domów i wody użytkowej są kolektory skupiające. Zasada działania ich instalacji zapewnia dużą sprawność, za sprawą poruszania się poszczególnych elementów. Jest to konieczne, ponieważ promienie słoneczne odbijane są w kierunku absorbera a to wymaga dużej celności zwierciadeł. Ta z kolei uzależniona jest od kierunku padania promieni słonecznych, dlatego też kolektor musi się poruszać tak jak tego wymaga pozorne przemieszczanie się słońca po niebie.