Samodzielny montaż kolektorów

Z uwagi na niewyczerpalność energii słonecznej i możliwości jej spożytkowania dla celów ogrzewania domów i podgrzewania wody, zainteresowanie instalacjami solarnymi wzrasta. Z roku na rok cieszą się one większym zainteresowaniem, ponieważ pozwalają zmniejszyć koszty utrzymania domostw.

W tradycyjnie ogrzewanych pomieszczeniach wykorzystuje się węgiel, gaz czy nawet prąd również dla pozyskania wody ciepłej, a są to surowce i media, za które trzeba zapłacić. Rachunki zwłaszcza w sezonie grzewczym bywają wysokie, więc przyszedł czas na oszczędzanie. Można znacznie oszczędzić na wydatkach, jeśli zainstaluje się w domu system kolektorów słonecznych.

Co więcej można starać się o dopłaty na montaż paneli słonecznych i w niedługim czasie stać się właścicielem, słonecznej instalacji uzupełniającej zapotrzebowanie na ciepłą wodę i ciepło w pomieszczeniach. Oczywiście montaż paneli słonecznych wymaga odpowiednich nakładów pieniężnych jednak inwestycja zwraca się w niedługim czasie, zwłaszcza jeśli skorzystamy z dofinansowania. Po pewnym czasie, korzysta się z zupełnie darmowej energii.

Od dłuższego już czasu na rynku funkcjonuje wiele firm umożliwiających instalację kolektorów, jednak z uwagi na szeroką dostępność wiedzy na ten temat, można pokusić się o samodzielny ich montaż. Ich konstrukcja nie jest zbyt skomplikowana toteż najważniejszym jest wiedzieć, gdzie powinny być umieszczone kolektory, jaki ma być ich kąt nachylenia względem słońca. Nieco większym wyzwaniem jest stworzenie instalacji przekazującej ciepło z absorbera za pośrednictwem nośnika do wężownic a następnie wprost do kranu czy kaloryferów w pomieszczeniach.

Najlepszym wyjściem jest wcześniejsze zaplanowanie montażu instalacji solarnych, ponieważ wtedy jesteśmy w stanie odpowiednio przygotować konstrukcję dachu, pod takie urządzenia. Jeśli będzie ona spełniać wymagania kolektorów, również ich działanie będzie bardziej optymalne. Mimo wszystko jednak warto podjąć trud i postarać się o wykonanie instalacji jaka ogrzeje nasz własny dom.

Posiadanie kolektorów słonecznych to nie tylko spore oszczędności, ale także korzystanie z pro-ekologicznych form pozyskiwania energii, dzięki którym zmniejsza się emisja zanieczyszczeń do powietrza.