Zastosowanie solarów słonecznych

Kolektory słoneczne na dachach domów już dzisiaj nikogo nie dziwią. Stały się powszechnie stosowanym rozwiązaniem na potrzeby gospodarstw domowych w celu ogrzewania pomieszczeń i wody użytkowej. Koszty montażu paneli słonecznych zwracają się w przeciągu 3-4 lat a starając się o dofinansowanie w swojej gminie można pozyskać finanse nawet na 70% całej inwestycji.

Niewątpliwie warto je zainstalować na dachu swego domu, bo jest to i proekologiczne i tanie, a przecież dzisiaj wszyscy pragniemy zmniejsza wydatki na prąd i gaz. Ponieważ rozpowszechnieniu ulegają coraz to nowsze i szybkie w montażu solary, zainteresowanie wzrasta, a cena maleje z uwagi na już dużą konkurencję na rynku pod względem ofert. Z pewnością biegiem czasu można liczyć na jeszcze niższe koszty zainstalowania dla domu paneli słonecznych, jednak po co czekać, im szybciej się to zrobi tym wcześniej zwrócą nakłady poniesione na ich montaż.

Osoby zainteresowane wykorzystaniem darmowej energii słonecznej powinny wiedzieć, że ich wykorzystanie jest wszechstronne. Podgrzewanie nawet 100% wody w lecie i całoroczne pozyskiwanie dodatkowego ciepła dla pomieszczeń to tylko dwie możliwości.

Dodatkowo właściciele basenów lub planujący je zbudować czy też postawić na swojej działce muszą wiedzieć, że kolektory idealnie nadają się do podgrzewania basenowej wody. Zważywszy na fakt, że jej ilość jest zwykle spora a nie zawsze są na to warunki by sama nagrzała, warto w tym celu wykorzystać instalację solarną. Ona kumuluje ciepło promieni słonecznych toteż woda w basenie może nagrzać się szybciej.

Dodatkowo można ją wykorzystać do celu odwrotnego, a mianowicie chłodzenia budynków. Praca kolektora w takim wypadku opiera się na takim samym systemie działania jak w momencie kiedy ma on ogrzewać pomieszczenia lub wodę, z tą różnicą że ciepłe powietrze uzdatniane jest w systemie klimatyzacyjnym. Do tych celów służą tak kolektory płaskie jak i rurowo- próżniowe. Ich schemat działania jest bardzo prosty podobnie jak nieskomplikowana jest budowa tychże urządzeń.

Co więcej przy odrobinie wiedzy i umiejętności można się pokusić o samodzielny montaż baterii słonecznych do ogrzewania domu, co będzie znacznie tańsze niż zatrudnienie fachowej ekipy. Ponadto późniejsza konserwacja solarów jest łatwiejsza, jeśli wcześniej miało się okazję zainstalować je własnoręcznie.